Így lehet önkéntes tűzoltóság egy ÖTE

2014.01.06 11:15

Így lehet önkéntes tűzoltóság egy ÖTE

 

Szigorú feltételek vállalása mellett hivatásos tűzoltóság nélkül, önállóan is beavatkozhatnak az önkéntes tűzoltó egyesületek.

A tűzvédelmi törvény tavaly novemberben hatályba lépett módosításával az önkéntes tűzoltó egyesületeket (ÖTE) megkülönböztetik, mint közreműködő és beavatkozó önkéntes tűzoltó egyesület. Utóbbi kategóriára, mint az önkéntes tűzoltóságokra (ÖT) vonatkozó részletes szabályokat a katasztrófavédelmi főigazgató december 30-án kiadott utasítása tartalmazza.

Fotó: Kis-Guczi Péter

Az utasítás értelmében a hivatásos katasztrófavédelmi szerv területi szerv vezetője az önkéntes tűzoltó egyesülettel az általa vállalt területen tűzoltási és műszaki mentési feladatok önálló ellátására megállapodástköthet. Ennek alapfeltétele, hogy az ÖTE I. kategóriájú (rendelkezik megkülönböztető jelzéssel ellátott tűzoltógépjárművel és szaktevékenységét rendszeresített, bevizsgált szakfelszerelésekkel látja el) együttműködési megállapodással rendelkezzen a működési terület szerinti hivatásos tűzoltó-parancsnoksággal.

Minősítés

Ha ez megvan, az ÖTE székhelye szerint illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség egy olyan tűzoltási és műszaki mentési ellenőrző gyakorlatot szervez és vezet, melyből megállapítható az ÖTE állományának szakmai felkészültsége, eszközeinek, felszereléseinek bevethetősége, valamint a beavatkozást irányító személyek tűzoltásvezetési feladatok ellátására vonatkozó alkalmassága. A rendszerbeállító gyakorlatot az illetékes igazgatóság ellenőrzi, értékeli, és sikeres végrehajtás esetén az ÖTE részére egy évre igazolást ad.

Ezzel a papírral azonban még nem lehet hátradőlni, évente egy alkalommal minősítő gyakorlaton is meg kell felelni. Ha ez megismételve sem jár sikerrel, a katasztrófavédelmi igazgató a minősítő igazolást visszavonja, és csak egy év elteltével lehet kérelmezni a gyakorlat újbóli elvégzését. Ugyancsak az igazolás visszavonással jár, ha az ÖTE a beavatkozásai során olyan súlyos szakmai hiányosságokat követ el, amelyek veszélyeztetik az emberi életet vagy az anyagi javakat.

Személyi és tárgyi feltételek

Beavatkozó önkéntes tűzoltóként önálló beavatkozást csak azok végezhetnek, akik rendelkeznek tűzoltó alaptanfolyami szakmai végzettséggel, és részt vettek a rendszerbeállító, minősítő gyakorlaton, vagy tűzoltó alaptanfolyamnál magasabb szakmai végzettséggel rendelkeznek.

A káreset helyszínén a tűzoltásvezetői jogokat és kötelezettségeket az a beavatkozó ÖTE beavatkozás-irányítója gyakorolhatja, aki legalább tűzoltó szakképesítéssel és a ráépülő tűzoltás vezetői tanfolyami végzettséggel, vagy magasabb szakmai képesítéssel rendelkezik.

Az egyesületeknek nappal (6-18 óráig) évi minimum 1500 óra, éjszaka (18-6 óráig) legalább 3000 óra készenléti időszakot kell vállalniuk, amely alatt egy tűzoltógépjárművel legalább négy tűzoltó vonulása megoldott. Egyiküknek tűzoltásvezetésre jogosító végzettséggel kell rendelkeznie. Az egyéni védőeszközök és szakfelszerelések körét a főigazgató szinténmeghatározta.

Riasztás és beavatkozás

A készenléti időszak alatt a beavatkozó önkéntes tűzoltóknak nem kötelező a szertárban tartózkodnia, de a megállapodásban rögzített időn belül meg kell kezdeniük a vonulást. A riasztás a megyei műveletirányítástól EDR-en és SMS-ben érkezik.

Ha a kárhelyszínre az ÖT érkezik elsőként, vagy a jelzés értékelése alapján más tűzoltókat nem riasztottak, akkor az ÖT a saját tűzoltásvezetői jogkörrel rendelkező személyének utasítása szerint kezdi meg a káreset felszámolását. Amennyiben a helyszínre hivatásos tűzoltó-parancsnokság vagy önkormányzati tűzoltó-parancsnokság raja érkezik, akkor annak vezetője haladéktalanul köteles a tűzoltásvezetői feladatok átvételére, és az ÖT a továbbiakban a tűzoltásvezető által meghatározott feladatokat köteles ellátni.

Lánglovagok.hu